slide9.jpg

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Užíváním stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.

Rozumím

22. 9. 2020 – 28. 2. 2021
Jablunkov

Výstava představí krásu a rozmanitost významného pramene poznání středověké i novověké materiální kultury – keramických kachlů, ze kterých se stavěla kachlová kamna. Ta představují významnou technologickou inovaci ve vytápění obytných prostor. Pobyt v nezakouřené místnosti bez přítomnosti otevřeného ohniště, která šla lépe vytopit, byl mnohem příjemnější a výrazně se tím snížila i pravděpodobnost požáru. Umělecké zpracování čelních vyhřívacích stěn kachlů je rovněž odrazem dobové módy, náboženského a společenského života v konkrétním historickém období.

Výstava návštěvníkům přiblíží počátek a rozšíření kachlových kamen v našem prostředí i samotnou výrobu kachlů a jejich výtvarné zpracování od pozdního středověku až po počátek 20. století. Nejstarší gotické a renesanční kachle pochází z archeologických výzkumů slezských a severomoravských měst a hradů (Fryštát, Moravská Ostrava, Slezskoostravský hrad, Starý Bohumín). Mladší barokní až secesní kachle pocházejí z různých částí Těšínského Slezska (Albrechtice, Těrlicko-Hradiště ad.). Opomenutá nezůstane ani bohatá hrnčířská a kamnářská tradice Jablunkova, z níž budou představeny secesní kachle pocházející z dílny Izidora Kopeckého.

Na výstavě budou prezentovány sbírky Muzea Těšínska, Ostravského muzea a ústavu Archaia Olomouc.

Výstava potrvá do 28. 2. 2021

LETÁK