28. 3. 2019 – 29. 3. 2020
Jablunkov

Valašská a pasekářská kolonizace výrazně zasáhla do podoby podhorských a horských oblastí. Ačkoliv dnes je valašský fenomén spojován především s územím později nazvaným jako Valašsko, tedy s okolím Vsetína, Vizovic a Rožnova pod Radhoštěm, valašské osídlení se rozšířilo na daleko větším teritoriu jižního Těšínska a severovýchodní Moravy. První zmínky o Valaších na Těšínsku pocházejí z konce 15. století, nesmazatelnou stopu nechali v této oblasti do dnešních dnů. Výstava se snaží přiblížit proces kolonizace, specifický způsob valašského hospodaření založeného na chovu ovcí a koz či každodenní život Valachů na Těšínsku.

Výstava potrvá do 29. 3. 2020

Nahlédněte