Lančová, Kateřina – Závodná, Michaela – Zářický, Aleš (eds.): Orlová, Slezsko a střední Evropa 1223–2023. Ostrava – Český Těšín 2023

Cílem kolektivní monografie je nejen akcentovat významné milníky dějin města, ale současně je zasadit do širšího historického rámce a upozornit tím na skutečnost, že Orlová nebyla a není solitérem stojícím mimo politický, společenský a kulturní vývoj moravsko-slezského pomezí, nýbrž že v mnoha případech výrazně vytvářela jeho další směřování. Příspěvky se tak věnují např. benediktýnům a jejich sepětí s orlovským klášterem, době husitské i protireformační. Sledují historii držitelů Orlové – šlechtických rodů Bludovských, Mattencloit či měšťanského rodu Thomke, demografické proměny zdejší society, společenský vzestup místních obyvatel či investice Rothschildů a Gutmannů do orlovského hornictví. Zasloužená pozornost je věnována rovněž proměnám Orlové a Orlovska souvisejícím s klíčovými mezníky 20. století, ať se jednalo o poválečné Těšínsko či totalitární režimy. Autorky a autoři neopomíjejí ani jazykové a literární bohatství Orlové, ať již dochované formou záznamů bohaté lidové slovesnosti spojené s hornictvím, paměťmi významných osobností jazykovědy či diplomacie, jejichž život Orlová ovlivnila, nebo stále živé v paměti současníků, jak dokládají nejnovější lingvistické výzkumy.

Formát a vazba: 160 × 230 mm, V8 (vázaná v pevných deskách)
Tisk: barevně (153 ilustrací, map, plánů, tabulek a grafů)
Rok vydání: 2023
ISBN: 978-80-7599-389-2 (Ostravská univerzita), 978-80-86696-71-3 (Muzeum Těšínska)