Podmalby na skle jsou zlidovělou technikou kresby, prováděnou malbou za studena temperovými barvami na rub skleněné desky. Vyznačují se pestrostí, motivy jsou obvykle náboženské. Podmalby na skle se staly neodmyslitelnou součástí venkovských stavení, kapliček a kostelů. V lidovém prostředí se u nás objevují od 18. století, s koncem 19. století ale postupně mizí. Ve 20. století se pak venkovskou tvorbou inspirují autoři, kteří dále rozvíjejí techniku podmaleb, díla ale už obvykle neplní tradiční náboženské funkce.

Výstava představí reprezentativní výběr tohoto umění z bohatých sbírek Muzea Beskyd ve Frýdku-Místku, a to jak původu lidového, tak autorského (Ferdiš Duša z Frýdlantu nad Ostravicí, Alžběta Fojtíková z Tiché u Frenštátu pod Radhoštěm, Antoni Szpyrc z Vendryně).

Vernisáž výstavy proběhne v 17.00 ve Výstavní síni Karviná

DETAIL