Stejnojmenný název nese výstava, která byla v úterý slavnostně zahájena v Historické budově Muzea Těšínska v Českém Těšíně za účasti prvního náměstka hejtmana Moravskoslezského kraje Lukáše Curyla, starostky města Český Těšín Gabriely Hřebačkové, starostky polského Těšína Gabriely Staszkiewicz a ředitele Muzea Těšínska Zbyška Ondřeky.

Právě v úterý 28. července totiž uběhlo 100 let od doby, kdy bylo historické území Těšínského Slezska rozděleno mezi Československo a Polsko. Důsledkem toho byl i vznik nového samostatného města Český Těšín. To bylo nutné z původního předměstí přebudovat na důstojné centrum celého okresu. Díky vládní půjčce 15 milionů korun byla vystavěna celá řada veřejných budov – škol, úřadů, bank či nemocnice, ale i obytných domů. Bylo nutno vybudovat od základů infrastrukturu, zajistit občanům veškeré služby.

Výstava představuje město v několika rovinách – politicko-správní, architektonické a urbanistické, hospodářské, náboženské, školské i kulturní. Největší pozornost je přirozeně věnována meziválečnému období, ale zachycuje i další vývoj města až do současnosti.

K prezentaci je využito kolem 250 předmětů, jak trojrozměrných, tak fotografií a dokumentů. Pocházejí ze sbírek Muzea Těšínska, ale i od městských institucí, např. od Městského úřadu Český Těšín, místních škol nebo od soukromých sběratelů. Jsou vystaveny exponáty, které s městem bezprostředně souvisí, jedná se o předměty každodenní potřeby, dokumentace stavebních společností, výrobky těšínských firem, atributy spolků, uniformy, dokumenty z činnosti církví, spolků, škol, kulturních institucí – noviny, pozvánky, programy, obrazy zachycující vyobrazení města a také tvorbu těšínské malířky Idy Münzberg.

Mezi zajímavé předměty patří např. sádrová předloha pro pomník T. G. Masaryka z dílny Františka Úprky, která stála v letech 1924–1938 před Masarykovou obecnou a měšťanskou školou na dnešní Komenského ulici (dříve Mechová). Pomník byl prvním prezidentovým pomníkem na českém Těšínsku.

Výstava vznikla pod vedením historičky Ilony Pavelkové, ke spoluautorům výstavy patří historikové Radim Jež, Martin Krůl, Lenka Nováková a David Pindur.

Součástí této význnamné události bylo i odhalení exponátu před budovou muzea, stylizované repliky orientačního hraničního sloupu, připomínajícího 100 let od rozdělení Těšínského Slezska a zároveň zrodu města Český Těšín, jejímž autorem je ak. sochař Martin Kuchař.

Výstava bude veřejnosti přístupná každý den kromě pondělí od 9 do 17 h.

IMG 2353     IMG 2405

IMG 2406     IMG 2419