staticka-kmt.jpg

V pátek 28. 8. 2020 v 17 h se ve výstavní síni Muzea Těšínska v Karviné uskuteční vernisáž výstavy Těšínské Slezsko a jeho proměny v době modernizace.

Výstava představí proměny Těšínského Slezska, které jsou spjaty s územními, administrativními a politickými změnami po skončení tzv. slezských válek a nálezem černého uhlí v roce 1763 v katastru Polské Ostravy (od roku 1919 Slezské) a které se udály v průběhu následujících let až do poloviny 20. století. Nález černého uhlí a jeho těžba se staly fenoménem působícím ve všech oblastech vývoje Těšínského Slezska, identitě jeho obyvatel a podobě zdejší krajiny. Výstava návštěvníkům přiblíží ekonomický vývoj, vznik dolů, průmyslových podniků, dopad lidské činnosti na krajinu, životní styl či bydlení obyvatel. Široké spektrum změn bude na výstavě prezentovat ikonografický materiál, pohlednice, fotografie, mapy, dobové tiskoviny, dobový interiér, předměty každodenního života a mnohé další.

Výstava „Těšínské Slezsko a jeho proměny v době modernizace“ je realizována v rámci projektu „VELKÝ HISTORICKÝ ATLAS ČESKÉHO SLEZSKA – Identita, kultura a společnost českého Slezska v procesu společenské modernizace s dopadem na kulturní krajinu“; identifikační kód projektu: DG18P02OVV047; projekt je financován z Programu na podporu aplikovaného výzkumu a experimentálního vývoje národní a kulturní identity na léta 2016 až 2020 (NAKI II). Partnery v rámci realizace projektu jsou výzkumný ústav ACCENDO – Centrum pro vědu a výzkum, z.ú., Ostravská univerzita a Slezské zemské muzeum.