slide9.jpg

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Užíváním stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.

Rozumím
V uplynulých měsících spatřil světlo světa již 7. svazek ediční řady Cieszyńskie Studia Muzealne / Těšínský muzejní sborník, který již od roku 2003 vydává naše muzeum společně s partnerským Muzeem Śląska Cieszyńskiego. Redakční příprava i vydání byla tentokráte v rukou kolegů z Muzeum Śląska Cieszyńskiego, především Ireny French.
 
Hlavní část obsahu tohoto svazku je věnována mapování společenského a kulturního života Těšínského Slezska do roku 1918. Najdeme mezi nimi cenné studie věnované počátkům polského turistického spolku Polskie Towarzystwo Turystyczne „Beskid“ a jeho  zaniklé chatě na Ropičce, historii  českých spolků v obci Řepiště do roku 1948 či aktivitám polských socialistek v regionu před první světovou válkou. Nechybí také témata ze starších dějinných období či seriál Sylwetki cieszyńskich muzealników / Portréty těšínských muzejníků tentokráte věnovaný nedávno zesnulému Mariuszi Makowskému.
 
Sborník lze zakoupit za 45 zlotých v Muzeu Śląska Cieszyńskiego (ul. T. Regera 6, Cieszyn).