100 let města Český Těšín. To je název výstavy, která je v současné době k vidění v Historické budově Muzea Těšínska. Potrvá do března 2021, kdy ji nahradí výstava s přírodovědnou tematikou. Již dnes ale zároveň připravujeme další výstavu, tentokrát věnovanou životu polské menšiny v Československu, resp.
v České republice v uplynulém století.
Přímo ve výstavní síni se včera konala další schůzka autorského týmu složeného z historiků, etnografů a dalších odborných zaměstnanců Muzea Těšínska, který společně s Generálním konzulátem Polské republiky v Ostravě, Ośrodkiem Dokumentacyjnym KP v ČR a dalšími partnery již několik týdnů tuto výstavu připravuje.
Česká část Těšínska je regionem, v němž vedle majoritní české společnosti žije tradičně také polská národnostní menšina. Výstava o ní je v muzeu připravována tak, aby své návštěvníky seznámila s polskými lidovými tradicemi, krásnými kroji i aktivitami polských folklorních souborů z regionu, s vývojem zdejšího polského školství, kultury a umění, divadla, tisku a literatury, turistiky či sportu. Prezentovány proto budou nejen zajímavé předměty ze sbírkových fondů Muzea Těšínska, ale i dalších institucí či soukromých sběratelů.
Výstava bude zahájena počátkem září 2021 a přístupná bude po celou druhou polovinu příštího roku. Poté počítají jak Muzeum Těšínska, tak GK PR
v Ostravě s prezentací její putovní verze ve školách v regionu, představit by se mohla i mimo region, např. v Polském institutu v Praze aj.