Každý rok se na konci dubna začnou nad těšínskými vesnicemi vztyčovat májky. Tento obřad oslavy jara, května a lásky se v našem regionu udržuje od nepaměti. Májky neboli moje v obcích staví většinou dobrovolní hasiči, někdy také skupiny sousedů, zahrádkáři nebo folklorní soubory. Výběr, přípravy a vztyčování stromů je výsadou mužů, kteří strom vyberou, očistí od kůry a pak jej pomocí žebříků a tyčí se smyčkami zasadí na správné místo. Ženy se podílí na zdobení vrcholku krepovými mašlemi nebo květinami. Někdy se na vrchní věnec zavěšuje také lahev s pálenkou. Dříve stavěli mladí muži májky svým dívkám a dávali tak najevo, že se chystá svatba. Někde se zase stavěla menší májka pro každou dívku „na vdávání“. Z historie známe i máje hanlivé, na které se přivazovaly staré hrnce nebo boty. Pod májkou se pak celou noc držela hlídka, aby ji mládež z okolních vesnic neukradla nebo nepodřezala. V současnosti se stavění májů často spojuje se společným ohněm a pálením čarodějnic.
V letošním roce byl tento lidový obyčej schválen a oficiálně zapsán do Seznamu nemateriálních statků lidové kultury Moravskoslezského kraje.
Jak je to u vás? Staví se u vás májka? Víte o někom, kdo postavil májku své budoucí ženě? Napište nám nebo pošlete fotografii (nejlépe s názvem obce a datací) na mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. za účelem dokumentace tradic. Těšíme se na vaše příspěvky.