Ve čtvrtek 20. ledna 2022 se v Historické budově uskutečnila vernisáž výstavy Česko-polské mincovní inspirace historičky Dagmar Grossmannové z Moravského zemského muzea v Brně, zapůjčené Muzeu Těšínska Generálním konzulátem Polské republiky v Ostravě. Vernisáž zahájil ředitel muzea Zbyšek Ondřeka, generální konzulka Izabella Wołłejko-Chwastowicz, autorka výstavy a předseda nadace Silva Rerum Polonarum Krzysztof Czajkowski. Při té příležitosti byla jmenována členkou vědecké a programové rady Muzea Těšínska Joanna Lusek, historička Hornoslezského muzea v polské Bytomi.

Panelová výstava sleduje několik témat z oblasti peněžní historie českých zemí a Polska, zaměřuje se převážně na prvky v mincovnictví, které jednotlivé země různým způsobem propojují. Většina prezentovaného numismatického materiálu pochází ze sbírek Numismatického oddělení Historického muzea Moravského zemského muzea, je doplněna exponáty mincí a medailí polských králů ze sbírek Muzea Těšínska. Výstava je přístupná každý den kromě pondělí od 9 do 17 h, a to až do konce března.

Česko polské mincovní inspirace CZ

Česko polské mincovní inspirace PL