Na 143 stranách naleznete celkem 12 článků a sedm recenzí a zpráv o nejnovější literatuře se vztahem k našemu regionu. Obálku zdobí detaily z barokní mapy Těšínského knížectví z roku 1732, zhotovené učitelem evangelické školy v Těšíně Jonášem Nigrinim. Právě o této pozoruhodné a dosud nepříliš známé osobnosti slezských a uherských, resp. slovenských dějin pojednává jedna z hlavních studií z pera Thomase G. Rotha. Z dalších hlavních článků zmiňme nástin vývoje kulturní krajiny české části Těšínska zhruba do konce 18. století pohledem biologa (Nela Žihalová) či podrobné vylíčení minulosti legendárního a návštěvníkům Beskyd dobře známého hostince Harenda v Dobraticích (Lukáš Lisník). Velmi cenná materiálová studie Radima Ježe předkládá obsah dvou urbariálních sumářů části panství těšínských knížat z let 1567 a 1594. Kratší články připomínají např. letošní sté výročí Polské společnosti turisticko-sportovní „Beskid Śląski“ v České republice, dva zajímavé frýdecké rodáky – Josefa Hlisnikovského a Františka Vaníčka – či v neposlední řadě nedávno zesnulého folkloristu a pedagoga Boleslava Slováčka z Českého Těšína.
Ode dneška k zakoupení v Historické budově v Českém Těšíně a Archeoparku Chotěbuz-Podobora, od zítřejšího odpoledne v Muzeu trojmezí v Jablunkově.