Nové vydání knihy historika Mečislava Boráka Svědectví ze Životic. Těšínsko za druhé světové války a okolnosti životické tragédie je již naskladněno a můžete jej zakoupit v pobočkách Muzea Těšínska.

Jedná se o druhé, upravené a doplněné vydání. Kniha Mečislava Boráka (1945–2017), předního znalce politických represí a válečných zločinů moderních středoevropských dějin, přibližuje tragické události, jež se odehrály v malé obci na Těšínsku v ranních hodinách 6. srpna 1944. Autor na základě pečlivého studia dochovaných písemných pramenů, autentických výpovědí svědků a pozůstalých rekonstruuje v širším kontextu vraždy 36 mužů, spáchané jako odveta za krvavý útok partyzánů na příslušníky gestapa, kteří popíjeli v jednom ze životických hostinců. Publikace je doplněna o množství obrazového materiálu, nechybí mapy, dobové fotografie a reprodukce různých dokumentů. Zařazen byl i medailonek autora, v němž jsou představeny všechny jeho zásadní práce a shrnuta bohatá bibliografie, ve které se snažil zachytit pohnuté osudy lidí postižených válečnými konflikty a ideologií diktatur nacistického Německa a Stalinova Sovětského svazu.

Více na https://www.muzeumct.cz/publikace/97-svedectvi-ze-zivotic

Svedectvi ze Zivotic obalka