staticka-kmt.jpg

Za na první pohled nenápadnou fasádou domu číslo popisné 150 v jihozápadním koutu jablunkovského náměstí se skrývá jedna z nejstarších dochovaných staveb města. Na její bohatou historii, píšící se nejpozději od závěru 16. století, odkazuje i mezi obyvateli města i nadále obecně rozšířené pojmenování Knížecí dům. V minulém roce zde Muzeum Těšínska zpřístupnilo svou pobočku, čemuž předcházela zevrubná rekonstrukce objektu, v jejímž rámci byl zpracován jeho stavebně-historický a archeologický průzkum.

Přednáška archeoložky Muzea Těšínska Mgr. Martiny Uhlářové a historika Slezského zemského muzea PhDr. Ondřeje Haničáka představí výběr z nových poznatků dotýkajících se stavebního vývoje a historie domu, které budou zasazeny do širších souvislostí vývoje stavební kultury Těšínska a přilehlých oblastí. Opomenuta nebude ani prezentace nejzajímavějších archeologických nálezů a situací osvětlujících nejen stavební historii objektu, ale také každodenní život jeho obyvatel a proměnu funkcí, kterým v průběhu staletí sloužil.

KMT Knížecí dům