Od pradávna platilo, že ve dne je světlo a v noci tma. Je tomu tak i dnes? Už jen na pár místech v naší republice lze zažít opravdovou tmu a pozorovat nebe s miliardami jasných hvězd. Jedno z nich máme hned za humny v Beskydech. V roce 2013, konkrétně 4. března, zde byla založena Beskydská oblast tmavé oblohy (BOTO). Rozkládá se na 306 km2 s centrem kolem obce Staré Hamry a zasahuje i na Slovensko. Staré Hamry, Bílá, Čeladná, Morávka, Krásná, Horní Bečva, Ostravice, Makov, Korňa, Turzovka, Vysoká nad Kysucou a Klokočov - to jsou území s nízkou mírou osídlení a tím pádem nižším stupněm užívání venkovního osvětlení, které narušuje noční tmu. BOTO si klade za cíl chránit zdejší přirozené noční prostředí a veřejnost informovat o problematice světelného smogu. Cílem však není všechna světla zhasnout, ale naučit se je používat efektivně a ne zbytečně. Nadměrné používání venkovního nočního osvětlení přináší totiž dramatické dopady nejen na přírodu, ale i na zdraví člověka.
Více se dozvíte ve čtvrtek 9. března na přednášce Jana Kondziolky – hlavního představitele Beskydské oblasti tmavé oblohy, která se uskuteční v Muzeu trojmezí v Jablunkově. Tímto vás srdečně zveme. Problematice světelného znečištění se ale budeme věnovat i na připravované přírodovědné výstavě Po setmění…, která bude v Muzeu trojmezí zahájena 4. dubna 2023.
A protože letos slaví Beskydská oblast tmavé oblohy deset let od svého založení, má v plánu mnoho akcí pro veřejnost včetně pozorování noční oblohy. Pokud jste ještě neviděli dechberoucí beskydské nebe, neváhejte.
Akce se koná pod záštitou Ministerstva životního prostředí.