Knihovna Třinec spolu s Muzeem Těšínska představuje projekt Žijme / Żyjmy po naszymu

Celoroční projekt Žijme / Żyjmy po naszymu připravila na rok 2024 třinecká knihovna společně s Muzeem Těšínska. Jedná se o cyklus přednášek, který je koncipován jako cesta celým rokem. Věnován je řemeslům, zvykům a tradicím v regionu Těšínska, Třinecka a Jablunkovska. Cyklem provázejí postavy górolů Hanka a Janek, kteří k lidem hovoří pomocí umělé inteligence.

Projekt volně navazuje na rok 2022, kdy se uskutečnil cyklus přednášek věnovaných regionálnímu nářečí „Po naszymu je fajnie“ a rok 2023, který byl věnován regionálnímu umělci Adamu Wawroszovi. Cílem projektu je udržování svébytného bohatství našeho kraje. „Návštěvnost nás utvrdila v tom, že to téma je stále živé. Zároveň vnímáme, že čím dál méně lidí využívá nářečí „po nazsymu“. Přitom se jedná o specifikum regionu, které musíme podporovat. Chceme, aby jazyk zůstal živý nejen v naší mluvě, ale také tím, že v něm budeme vnímat naši identitu,“ řekla ředitelka třinecké knihovny Martina Wolna.

Úvodní přednáška etnografky Lucie Kaminské se uskuteční 22. února a bude věnována masopustnímu období, Velikonocům a jarním pracím. Spojená bude s výstavou starobylých předmětů a k vidění bude například výroba pomlázky.

Na další akci 19. dubna se návštěvníci více dozvědí o svátku Letnice – Filipojakubské noci, stavění máje, smažení vaječiny, vyhánění dobytka nebo dožínkách. Na září je pak připravena přednáška o podzimní rovnodennosti, svátku svatých a Dušičkách. Koncem listopadu cyklus vyvrcholí pozastavením u adventního období, věštění, betlémů a mnohých vánočních zvyků v našem kraji. Jednotlivé přednášky budou doplněny výstavou související s daným ročním obdobím, hudebním vystoupením či workshopem.

Pro více informací a aktuality sledujte webové stránky Knihovny Třinec (www.knihovnatrinec.cz) a Muzea Těšínska (www.muzeumct.cz).

KJnihovna_Třinec_žijme_po_naszymu_plakát.jpg