slide13.jpg

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Užíváním stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.

Rozumím

Dne 28. října 1937 byl před českým gymnáziem v Orlové odhalen pomník Tomáše Garrigua Masaryka, prvního československého prezidenta. Akce výrazně promlouvala ke stávající politické situaci a ohrožení demokracie ČSR. Pomník byl po polském záboru v roce 1938 stržen.

2. října 1921 byla předána do užívání turistická chata na Prašivé. Byla vystavěna z iniciativy Beskydské jednoty slezské. S její výstavbou se začalo 11. dubna 1921. O financování stavby se zasloužili kromě okolních obcí, peněžních ústavů a státních lesů také soukromé osoby a stovky drobných dárců. Sám prezident Tomáš Garrigue Masaryk jako člen Pohorské jednoty Radhošť přispěl 5 000 korunami.

Dne 6. října 1922 se narodil ve Valašských Kloboukách Bedřich Havlíček, pedagog a vlastivědný pracovník. Působil na Střední ekonomické škole v Českém Těšíně. Svůj zájem zaměřil na národopis, regionální vlastivědu a historii Valašska a Těšínska. Podílel se na vydávání Zpráv Okresního vlastivědného muzea v Českém Těšíně, v letech 1957–1992 redigoval vlastivědný zpravodaj Těšínsko. Patřil k autorskému kolektivu jubilejní publikace k 50. výročí města Český Těšín, byl spoluzakladatelem národopisných slavností v Dolní Lomné. Zemřel 16. ledna 1994 v Českém Těšíně.

14. října 1951 došlo k otevření polské scény Těšínského divadla pod vedením Władysława Niedoby, a to premiérou hry polského autora Aleksandra Maliszewskiego „Wczoraj i przedwczoraj“ v režii Władysława Delonga a scénografii Władysława Cejnara.

Dne 9. října 1899 se narodil v Lazích u Orlové Karol Piegza, pedagog, výtvarník, folklorista, etnograf a bývalý ředitel školy s polským jazykem vyučovacím v Jablunkově. Jako sběratel a dokumentátor lidové kultury se zaměřil na dvě oblasti, a to na okolí Orlové a po roce 1945 na Jablunkov a přilehlé obce. Získaný materiál shromažďoval v polské škole v Jablunkově. Je spoluautorem dvoudílné národopisné monografie Płyniesz Olzo. Roku 1948 inicioval a organizoval první ročník folklórních slavností Gorolskie święto. Ovlivnil řadu zájemců o tradiční lidovou kulturu. V roce 1959 získalo část z jeho sbírek dnešní Muzeum Těšínska. Zemřel 3. února 1988 v Jablunkově.   

Dne 28. října 1929 byla otevřena budova bohumínského gymnázia. Autorem projektu byl pražský architekt Alois Mezera (1889–1945). Události po Mnichově 1938 vedly ke zrušení Státního československého reálného gymnázia a budova byla postoupena polskému gymnáziu, které zde působilo necelý rok. Po třech letech užívání německou Vyšší střední školou (Oberschule) sloužil objekt v letech 1943–1945 válečným účelům. Po osvobození zde opět působilo české gymnázium, dnešní Gymnázium Františka Živného v Bohumíně.