pruh.jpg

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Užíváním stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.

Rozumím

Dne 28. 7. 1920 padlo rozhodnutí o rozdělení Těšínska po jednání na konferenci dohodových mocností v belgických lázních Spa. Již 10. 8. 1920 byly v Těšíně sňaty vlajky čtyř dozorčích mocností a zástupci československé a polské administrativy převzali z rukou mezispojenecké plebiscitní komise správu přidělených území. Z historického Těšína vznikla dvě města, Cieszyn a Český Těšín, řeka Olše byla stanovena státní hranicí, centrum města na pravém břehu řeky připadla Polsku, levobřežní část města připadla Československu. Český Těšín se záhy vyvinul z předměstí v moderní okresní město.

Dne 6. 7. 1859 se narodila Blandina Čížková, redaktorka, spisovatelka a knihovnice. V roce 1894 byla pověřena vydáváním Novin Těšínských, kde působila do roku 1911. Nebyla pouze vydavatelkou, ale také redaktorkou. Později pracovala jako knihovnice v Místku. Podílela se také na výpravě národopisného vlaku z Těšínska na Národopisnou výstavu v Praze v oce 1895. Zemřela 25. 4. 1925 v Místku.

Dne 2. 7. 1916 začala mohutná vlna hladových bouří na Ostravsku proti nedostatku potravin v důsledku válečného stavu. Při protestních stávkách bylo zabito 14 osob. Na Těšínsku se protesty rozhořely ve Fryštátě, Orlové, Radvanicích, Petřvaldě, Frýdku či Třinci. Dne 7. 7. bylo na Ostravsku vyhlášeno stanné právo a povoláno vojsko. Situace se uklidnila až koncem července.

Dne 30. 7. 1590 se na zámku v Polské Ostravě (dnešní Slezskoostravský hrad) sešli těšínští stavové a žádali pro sebe větší svobodu a prezentovali své podmínky na úpravu poměrů v zemi. V devíti článcích vyslovili své stížnosti a přání a s deklarací vyslali své zástupce Františka Mléčka z Jílovnice a Jiřího ml. Sobka z Kornic do Trenčína za Sidonií Kateřinou, vdovou po Václavu III. Adamovi. Těšínská kněžna stavovské požadavky přijala. Následující rok tuto stavovskou deklaraci a zemské zřízení potvrdil císař Rudolf II.