slide8.jpg

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Užíváním stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.

Rozumím

19. května 1653 smrtí kněžny Alžběty Lukrécie vymřela dynastie těšínských Piastovců. Alžběta Lukrécie byla dcerou knížete Adama Václava a Alžběty Kuronské. V době nedospělosti svého mladšího bratra Fridricha Viléma, posledního mužského člena těšínské piastovské dynastie, držela regentskou vládu v knížectví. Po jeho předčasné smrti v r. 1625 musela vyjednávat s Habsburky, aby se na základě zvláštního císařského potvrzení mohla ujmout vlády v knížectví. To již neplatilo pro její potomky a Těšínsko připadlo jako odumřelé léno Koruny české Habsburkům. Narodila se 1. června 1599.

27. května 1942 byl členy výsadkové skupiny Antropoid Janem Kubišem a Jozefem Gabčíkem proveden atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. O několik dní později Heydrich na následky zranění zemřel. Reakcí ze strany nacistické moci byla masová perzekuce obyvatelstva protektorátu, tzv. druhá heydrichiáda. Atentát měl velký mezinárodní ohlas a upevnil pozice Benešovy exilové vlády v Londýně.

Dne 19. 5. 1860 začal vycházet list Slezský ohlašovatel (Schlesicher Anzeiger), vydávaný Karlem Prochaskou v Těšíně. Od roku 1862 vycházel pod názvem Silesia. Nejdříve jako týdeník, od roku 1873 vycházel dvakrát týdně a od roku 1877 třikrát týdně, později se stal denním tiskem. 

Dne 26. 5. 1946 se konaly volby do jednokomorového Ústavodárného shromáždění Československé republiky. První volby po druhé světové válce byly zároveň jediné do nástupu KSČ k moci. Na českém Těšínsku se nejsilnější stranou stala KSČ v okrese Ostrava dostala 52,9 %, Fryštát 42,9 %, Frýdek 38,9 %, Český Těšín 33,7 % hlasů. Ve frýdeckém okrese se druhou nejsilnější stranou stali lidovci (22,5 %), ve Fryštátě byla na druhém místě sociální demokracie (23,9 %) a Českém Těšíně národní socialisté (24,7 %).

Dne 8. 5. 1871 byla dostavěna původní nádražní budova v Těšíně, která stála poblíž jablunkovské císařské silnice zhruba v místech dnešní čerpací stanice Shell na Jablunkovské ulici v Českém Těšíně.