Památkově chráněný dům č. p. 150 situovaný na nároží ulice Plk. Velebnovského a Mariánského náměstí v Jablunkově se třemi charakteristickými prampouchy patří mezi nejstarší zděné objekty nejen ve slezském městě Jablunkov, ale i v celé této části někdejšího Těšínského knížectví.
Budova se zažitým názvem Knížecí dům souvisí se skutečností, že se ve druhé polovině 16. století stal majetkem těšínských knížat z rodu Piastovců. Je spojen s pobyty těšínských kněžen, konkrétně Sidonie Kateřiny († 1594) či její vnučky Alžběty Lukrécie (1599–1653). V letech 1654–1918 vlastnili dům Habsburkové z pozic těšínských knížat, sídlil zde např. polesný či úředníci Těšínské komory, od poloviny 19. století do roku 1911 také Okresní soud Jablunkov. Poté dům sloužil různým komerčním či obytným účelům. V roce 2018 ho od města Jablunkov zakoupil Moravskoslezský kraj, zřizovatel Muzea Těšínska.
Návštěvníkům nejvýchodnějšího města České republiky a zároveň nejjižnějšího města ve Slezsku je zde zpřístupněna stálá expozice s názvem Krajina a lidé. Jak již název napovídá, představuje staleté soužití přírody a člověka ve svérázné nejvýchodnější oblasti České republiky při státních hranicích s Polskem a Slovenskem, tedy na trojmezí. Vedle prezentace zdejšího původního přírodního prostředí a biotopů před příchodem člověka seznamuje i se současným stavem ochrany přírody a krajiny, fenoménem valašské a pasekářské kolonizace ve slezské části Beskyd, bohatou historií, tradicemi a zvykoslovím Jablunkova a okolí a v neposlední řadě i s minulostí samotného Knížecího domu. Vedle klasických exponátů jsou využity moderní audiovizuální prvky. V objektu se nachází i prostory pro proměnné výstavy či k práci s veřejností všech věkových skupin.