zivotice.jpg

Památník životické tragédie

Padlých hrdinů 220/47a
736 01 Havířov-Životice

T: +420 596 434 138
E: zivotice@muzeumct.cz

Otevírací doba

Út 8.00–12.00 12.30–16.00


Objekt je částečně bezbariérový

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Užíváním stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.

Rozumím

Výstava Rodinný tábor


V Osvětimi (něm. Auschwitz, pol. Oświęcim) v Horním Slezsku byl v letech druhé světové války vybudován největší komplex nacistických koncentračních táborů. Osvětim I – kmenový tábor (Stammlager), Osvětim II – Březinka (něm. Birkenau, pol. Brzezinka), Osvětim III – Monovice (něm. Monowitz, pol. Monowice). Tábor Osvětim II se vryl do paměti bývalých vězňů, jejich příbuzných i širší veřejnosti pod svým německým názvem Birkenau, proto jej také používáme v této výstavě. Tábor v Birkenau byl současně táborem vyhlazovacím, mezi jehož obětmi bylo nejméně 1 100 000 Židů.

Od 26. října 1942 do 28. října 1944 směřovaly do Birkenau, s výjimkou dvou malých transportů do Bergen-Belsenu, všechny transporty vypravované
z terezínského ghetta. Bylo mezi nimi 3 792 vězňů, kteří do Birkenau přijeli s transporty Dl a Dm v září 1943 a byli tam zavražděni plynem v noci z 8. na 9. března 1944. Na 3 700 z nich pocházelo z českých zemí. Tato hromadná poprava byla největší masovou vraždou československých občanů v období nacistické okupace. Jejich památce a připomenutí osudu dalších mužů, žen a dětí, kteří prošli tzv. rodinným táborem terezínských vězňů v Birkenau,
je výstava věnována.

Výstavy zapůjčil Památník Terezín

Výstava potrvá do 30. 9. 2020

LETÁK

 

 

 

 

 

Stálá expozice

Okupace a odboj na Těšínsku

Památník životické tragédie slouží jako trvalá připomínka obětí nacistické zvůle. Jako odplata za partyzánskou akci, při níž byli zabiti tři příslušníci těšínského gestapa, byla vykonána 6. srpna 1944 likvidační akce, která si vyžádala životy 36 mužů z obcí Životice (dnes součást Havířova), Horní a Dolní Suché, Dolních Bludovic a Dolního Těrlicka. Jednalo se o nejmasovější likvidační akci na území Těšínského Slezska v době II. světové války. Hrůzná událost z Životic se tak zařadila po bok dalších odvetných akcí, jako bylo vypálení Lidic a vyhlazení Ležáků. Ne nadarmo Životice získaly po válce přídomek „slezské Lidice“.

Pomník Matky, slavnostně odhalený v roce 1949, je také mementem všech obětí okupace. Jeho autorem je karvinský akademický sochař a malíř Franciszek Świder. U pomníku byla v letech 1982–1984 vystavěna budova, v níž je umístěna stálá muzejní expozice. Muzeum Těšínska spravuje památník od roku 1990. V roce 1994 byla vytvořena nová stálá expozice. Kromě vlastní životické tragédie se expozice věnuje i vývoji okupačních poměrů, formám nacistické represe, polskému a českému odboji nebo osvobození. Složité období dokládají unikátní dokumenty, fotografie stejně jako dobové zbraně nebo oděvy.

VSTUPNÉ