Název projektu: Tradice hornictví - pracovní listy

Realizace projektu: 3/2012 - 11/2012
Spolufinancování: Nadace LANDEK Ostrava: 20 000 Kč

Popis projektu

Obsahem projektu je seznámení veřejnosti, zejména školou povinné mládeže, s historií hornictví, jeho vývojem a významem ve městě Petřvald (na území OKR) a to formou publikační činnosti. K tomuto účelu budou vydány pracovní listy (5 000 ks), které přinesou žákům a školou povinné mládeži nové poznatky o regionální historii v oblasti černouhelného hornictví. Distribuce zdarma.

Cíle projektu

• seznámení veřejnosti, zejména školou povinné mládeže, s historií hornictví, jeho vývojem a významem v dané lokalitě (OKR, Petřvald)
  • zpřístupnění výsledků výzkumu Muzea Těšínska o hornictví
  • zainteresování školní mládeže i pedagogů na poznání historie hornictví v Petřvaldu
  • posílení vědomí vlastní identity obyvatel s hornickým regionem
  • podpora návštěvnosti nové stálé expozice „Tradice hornictví“ (vstup zdarma) v TMP
  • zprostředkování informací o historickém a kulturním regionu Těšínsko

Cílové skupiny

• školní mládež z Těšínského Slezska, zejména z Petřvaldu a okolí
  • návštěvníci Technického muzea Petřvald, zejména školou povinná mládež
  • návštěvníci webovských stránek Muzea Těšínska

Výstupy projektu

Pracovní listy, které přiblíží historický vývoj dolování uhlí v OKR se zaměřením na město Petřvald (formát A4, tvrdší papír, 8 stran, včetně obálky, plná barevnost, 5 000 ks, ČJ). Elektronická verze pracovních listů přístupná na oficiálním webu Muzea Těšínska.

Kontaktní osoba pro projekt

Mgr. Kateřina Stenchlá
zástupkyně ředitele,

náměstkyně pro odborné muzejní činnosti

Muzeum Těšínska, příspěvková organizace
Hlavní třída 15
737 01  Český Těšín
tel.: +420 558 761 210

Seznam akcí

landek

„Projekt byl spolufinancován Nadací Landek Ostrava.“

Tisková zpráva - školy

Vážení pedagogové,
dovolte mi seznámit Vás s naším novým vzdělávacím počinem. Muzeum Těšínska vydalo barevné pracovní listy ke stálé hornické expozici s názvem Tradice hornictví umístěné v Technickém muzeu v Petřvaldě. Tradice hornictví – pracovní listy připravila autorka expozice Mgr. Kateřina Stenchlá a byly vydány nákladem 5 000 kusů. Žákům jsou k dispozici bezplatně, stejně jako vstup na samotnou výstavu. Na osmi stranách formátu A4 naleznete informace a úkoly týkající se historie hornictví, jeho vývoje a významu v ostravsko-karvinského revíru se zaměřením na Petřvald. Faktografické i obrazové informace prezentují OKR, jeho hornické tradice a kořeny. Žáci tak poznají další stránky historie Těšínského Slezska i města Petřvaldu a uvědomí si sounáležitost se svým regionem, který je s hornickou tematikou bytostně spjat. Zájemci si mohou pracovní listy prohlédnout a vytisknout ještě před samotnou návštěvou Technického muzea v Petřvaldě (ZDE).

Tisková zpráva - média

Vážení,
Muzeum Těšínska vydalo pro školní mládež a ostatní návštěvníky pracovní listy vztahující se k hornické expozici v Technickém muzeu v Petřvaldě. Jejich název Tradice hornictví – pracovní listy napovídá, že se jedná o doprovodnou aktivitu k výstavě zaměřenou na historii hornictví a jeho vývoj v ostravsko-karvinském revíru se zaměřením na město Petřvald. Barevné pracovní listy byly vydány nákladem 5 000 kusů a jsou žákům bezplatně k dispozici. Nejen četné úkoly čekají na své luštitele, naleznete zde i mnoho poznatků z výzkumu Muzea Těšínska o hornictví, historické fotografie a známé i méně známé informace o dolování uhlí. Zájemci si mohou pracovní listy prohlédnout a vytisknout ještě před samotnou návštěvou muzea (ZDE). Po celou dobu trvání výstavy Tradice hornictví je vstup zdarma pro všechny návštěvníky.
Těšíme se na Vaši návštěvu.