archeopark.jpg

Objekt je částečně bezbariérový

Od pátku 18. prosince 2020 zavřeno až do odvolání

Výstava Proutí, sláma, šustí

Proutí, sláma a kukuřičné šustí byly v minulosti hojně využíványk výrobě předmětů každodenní potřeby, především drobných hospodářských výrobků, užitkových předmětů a módních doplňků, ale i stavebních prvků, zejména slaměných došků. Ve venkovském prostředí bylo splétání výše uvedených přírodních surovin do tvarů typické pro domácí výrobu. Každé hospodářství si tak bylo schopné obstarat drobné užitkové předměty. Výjimku tvořilo košíkářství, které patřilo ke klasickým řemeslům. Košíkáři vyráběli zboží náročnějších tvarů, avšak jednoduché koše z vrbového proutí využívané v hospodářství se vyráběly rovněž podomácku. Nejhojněji používaným materiálem byla sláma. Pro vlastní potřebu si lidé vyráběli ošatky na kynutí chleba, zásobnice na obilí různých velikostí a třeba i včelí úly, sláma byla vhodnou střešní krytinou. Výrobky z proutí byly rovněž oblíbené a často využívané. Jednalo se především o koše se specifickým využitím – na brambory, na sběrovoce, koše s popruhy na záda (nůše) aj. Kromě košů to byly například kukaně pro slepice, zásobnice, obaly na demižony ad. Kukuřičné šustí pak sloužilo k výrobě dóz, různých schránek, nákupních tašek či prostírek. Figurky se vyráběly příležitostně jako hračky pro děti a až později se začaly koncepčně vyrábět jako vkusné suvenýry, které jsou stále v oblibě. Prostřednictvím vystavených exponátů si návštěvníci mohou představit, jakým způsobem bylo možné dané přírodniny zpracovat a jaké bylo jejich využití od tradičních výrobků, užitkových předmětů až po výtvory lidového uměleckého řemesla a dekorativní předměty. Výstava je další z cyklu tzv. dotykových výstav, zaměřených na začleňování handicapovaných osob do společnosti.

Mgr. Ilona Pavelková, Ph.D.

Výstava je financována Moravskoslezským krajem

Výstava potrvá do 30. března 2021

Podívejte se na krátké video z výstavy

LETÁK VIDEO